Hoci sa figový koláč s obľubou jedol už pred stáročiami v Grécku a severnej Afrike, dnes sú jeho najväčšími fanúšikmi obyvatelia Spojených štátov, najmä v štátoch na juhu krajiny. Tento pokrm si pravdepodobne obľúbia aj Poliaci, pretože je skvelou prílohou ku káve alebo čaju.
Figy sa dodnes hojne pestujú v mnohých krajinách Afriky a Ázie, ako aj v Amerike, kam boli introdukované pred niekoľkými storočiami. Práve v Spojených štátoch je fíkový koláč mimoriadne cenený a Severná Karolína má dokonca svoj vlastný festival. Ako ich pripraviť?
Figy – výživová hodnota
Zrelé figy sa zbierajú na jeseň, keď ich šupka získava charakteristickú tmavofialovú farbu. Najväčšiu chuť a výživovú hodnotu majú čerstvé plody, ktoré sú čoraz častejšie dostupné v poľských obchodoch. Najlepšie sa používajú na prípravu chutného koláča.
Figy sú pre svoju výživovú hodnotu cenené už po stáročia. Tvorcovia ajurvédy (jedného z najstarších liečebných systémov, ktorý vznikol pred viac ako 5 000 rokmi na juhovýchodnom pobreží Indického polostrova) odporúčali tieto plody pri liečbe ochorení dýchacieho, tráviaceho, reprodukčného a hormonálneho systému, ako aj mnohých infekčných ochorení, napríklad kvapavky a svrabu.
Čerstvé figy obsahujú 80 % vody. Zvyšných 20 percent tvoria fenolové zlúčeniny (najmä flavonoidy), stilbény a antokyány, t. j. veľmi silné antioxidanty, ktoré potláčajú škodlivú činnosť voľných radikálov, ktoré spôsobujú poškodenie a rýchlejšie starnutie buniek, ako aj vznik mnohých kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny, cukrovky a osteoporózy.
Plody figy sú veľmi bohatým zdrojom vlákniny, ktorá účinne znižuje hladinu cukru a „zlého“ LDL cholesterolu, pomáha vylučovať škodlivé toxíny a ťažké kovy, zabraňuje nepríjemnej zápche a vzniku žlčových kameňov.
Čerstvé figy obsahujú aj vitamín C, vitamíny skupiny B a cenné minerálne soli, najmä draslík, ktorý je nevyhnutný na udržanie správneho krvného tlaku a je zodpovedný za činnosť svalov. Majú tiež vysoký obsah vápnika, horčíka a fosforu.
Figový koláč – recept
Čerstvé figy (8 kusov) prekrojíme na polovicu, vložíme do misy, posypeme práškovým cukrom (2 polievkové lyžice), zalejeme sladkým vínom, najlepšie marsalou (4 polievkové lyžice), premiešame a necháme štvrť hodiny odstáť.
Do veľkej misy vložte mäkké maslo (200 g), pridajte jemný hnedý cukor (200 g) a vyšľahajte mixérom na homogénnu zmes. Potom za stáleho miešania pridajte vajcia (4). Pridajte múku (125 g), najlepšie samonakysávaciu, teda hotovú zmes pšeničnej múky, kvásku, niekedy ešte sódy bikarbóny a štipky soli. Ako si ho pripraviť doma? Jednoducho zmiešajte preosiatu pšeničnú múku, napríklad typ 450 (hrnček), s kváskom (pol čajovej lyžičky) a štipkou soli.
Pridajte aj vanilkovú pastu (čajovú lyžičku), mleté mandle (75 g) a morskú soľ (pol čajovej lyžičky). Premiešajte, aby vzniklo hladké cesto.
Tortovú formu s priemerom 20 cm vymastíme maslom a dno vysypeme práškovým cukrom. Figy poukladajte rezom nadol (nevylievajte vzniknutý sirup) a potom na ne nalejte cesto. Pečieme hodinu pri teplote 180 stupňov.
Koláč vo forme nechajte 10 minútchladnúť, potom ho vyberte z formy, pokvapkajte sirupom, ktorý zostal z namočených fíg, a nechajte vychladnúť.